Zdrowo jemy w „Piotrusiu Panie”

zasady żywienia dzieci w przedszkolu

Na podstawie:
• Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26/08/2015 r.
• „Rekomendacje dla realizatorów żywienia z zakresu
zasad prawidłowego żywienia dzieci w przedszkolach”,
pod red. Prof. Dr hab. N. biol. Jadwigi Charzewskiej,
Wyd. IZZ Warszawa, 2011 r.

9:00

• zupa mleczna (kluseczki lane, kasza manna, płatki owsiane, zacierki, musli, owsianka 3x w tygodniu oraz płatki śniadaniowe 2x w tygodniu),
  • kanapka lub parówka z pieczywem (parówka 1x w tygodniu), dzieci dostają pieczywo razowe, pełnoziarniste, graham, mieszane,
  • świeże warzywa (pomidor, ogórek, sałata, papryka, rzodkiewka)

12:00

gotowana na wywarze jarskim(duża ilość warzyw) z dodatkiem masła lub mięsa bez kości.
Nie gotujemy na kościach!

Po zupie podajemy owoce (jabłka, gruszki, banany, śliwki oraz owoce sezonowe: truskawki, czereśnie, śliwki, arbuzy).

14:00

• mięso (drób, wołowe i wieprzowe) oraz ryby w postaci gotowanej, pieczonej lub duszonej, ograniczamy podawanie potraw smażonych
  • 2-3x w tygodniu podajemy dzieciom do obiadku kasze różnego rodzaju: jaglana, gryczana, kuskus, jęczmienna, pęczak oraz ziemniaki i ryż biały i brązowy oraz makaron razowy,
  • świeże surówki lub gotowane warzywa

16:30

W przedszkolu nie używamy przypraw zawierających glutaminian sodu: Vegeta, Kucharek, Maggi.

Publiczne Przedszkole Piotruś Pan
Właściciel: Anna Archanowicz